About Us - Sign Up - Locations - Our Sponsors - Contact Us - Football Club

Aero Technics Challenge Cup

17th June 2006
Burgess Hill Rugby Club

Winners

FRANKLIN FC
Runners Up

LOCK STOCK & 2
Photo Gallery
The Aero-Technics Challenge Cup now in its forth year was packed with over fifty games of end to end quality football.
Just like the 2006 World Cup Finals thirty two teams took part within eight groups. The final was contested between Franklin FC (last year's winners) and Lock Stock & 2 Sliding Tackles (Burgess Hill Festival 2006 Winners).

Franklin FC with a full squad of eight players made sure that were going to take home the trophies by overpowering their opponents in the final 2-0.

Franklin FC started their group stages with a very evenly matched and impressive game against Reigate Priory FC who held them to a 2-2 draw. Then going on to beat Young Guns & Lloyd and Turners Hill A 4-0.

The first knockout stage for Franklin FC saw them take on and beat Highpoint Utd B (a newly formed team with a passion to play good football) 2-0.Their quarter-final game was a resounding victory over St Pauls FC 4-1.

Their semi-final was a very close game against Turners Hill B ending in a 0-0 draw. Franklin FC narrowly winning 6-5 in a nail biting penalty shoot out.

Lock Stock & 2 Sliding Tackles started their group stages with a very close 3-2 win over Willingdon, but picked up the pace to see off Pilgrims II 4-0 then AFC Shoreham B 3-0 even though AFC Shoreham B finished up top of the group.

The first knockout stage for Lock Stock & 2 Sliding Tackles saw them take on and over run What's The Score FC 5-0. Their quarter-final game was a much harder game against Sporting Devils (who won all of their group games without conceding a goal) which ended in a 2-0 win to Lock Stock & 2 Sliding Tackles.

Lock Stock & 2 Sliding Tackles semi-final game saw them take on Highpoint Utd A (who were runners-up to the other semi-finalist Turners Hill B in the group stages). The game ending in a 1-1 draw. Lock Stock & 2 Sliding Tackles winning the penalty shoot out 4-2.

Two teams finished their group stages with the maximum amount of points (9) Sporting Devils A & AFC Shoreham B also gaining the exact same goal difference of +8.
There were four other group winners who also gained the same points (7) Franklin FC with a goal difference of +8, Rottingdean B with a goal difference of +6, What's The Score FC with a goal difference +5 and Tel Town with a goal difference of +3.
The two other group winners were Rottingdean A with (6) points and a goal difference of +3 and Turners Hill B with (5) points and a goal difference of +5.

The second place positions in each league in the group stages were FC Sporta (narrowly missing out on the top place in their group on goal difference) with (7) points and a goal difference of +3.Two Teams gained (6) points Lock Stock & 2 Sliding Tackles with a goal difference of +2 and Highpoint B with a goal difference of 0.
Three teams shared the same points (5) and the same goal difference +1, Highpoint Utd A, Pilgrims I and AFC Shoreham A.
Young Guns & Lloyd gaining (4) points with a goal difference of -3.


The top goal scorer trophy within the group stages was won by Ryan Walton from Lock Stock & 2 Sliding Tackles who scored 4 goals.

LEAGUE 1
Team Name P W D L F A GD PTS
ROTTINGDEAN B 3 2 1 0 6 0 6 7
FC SPORTA 3 2 1 0 3 0 3 7
BUNDABERG 3 1 0 2 3 5 -2 3
PILGRIMS III 3 0 0 3 1 8 -7 0
LEAGUE 2
Team Name P W D L F A GD PTS
TURNERS HILL B 3 1 2 0 7 2 5 5
HIGHPOINT UTD A 3 1 2 0 2 1 1 5
ADUR I 3 1 1 1 1 5 -4 4
FISHERSGATE FLYERS A 3 0 1 2 1 3 -2 1
LEAGUE 3
Team Name P W D L F A GD PTS
TEL TOWN 3 2 1 0 5 2 3 7
PILGRIMS I 3 1 2 0 1 0 1 5
JUNCTION A 3 1 0 2 5 5 0 3
ADUR II 3 0 1 2 2 6 -4 1
LEAGUE 4
Team Name P W D L F A GD PTS
ROTTINGDEAN A 3 2 0 1 4 1 3 6
AFC SHOREHAM A 3 1 2 0 3 2 1 5
SPORTING DEVILS B 3 1 1 1 2 3 -1 4
AC WONDERKIDZ 3 0 1 2 1 4 -3 1
LEAGUE 5
Team Name P W D L F A GD PTS
WHAT'S THE SCORE FC 3 2 1 0 8 3 5 7
ST PAULS 3 1 2 0 6 2 4 5
FISHERSGATE FLYERS B 3 1 0 2 4 6 -2 3
TRICKSHOTS 3 0 1 2 0 7 -7 1
LEAGUE 6
Team Name P W D L F A GD PTS
AFC SHOREHAM B 3 3 0 0 8 0 8 9
LOCK STOCK & 2 3 2 0 1 7 5 2 6
PILGRIMS II 3 1 0 2 1 7 -6 3
WILLINGDON 3 0 0 3 2 6 -4 0
LEAGUE 7
Team Name P W D L F A GD PTS
SPORTING DEVILS A 3 3 0 0 8 0 8 9
HIGHPOINT UTD B 3 2 0 1 3 3 0 6
JUNCTION B 3 1 0 2 4 7 -3 3
BUDFIELD 3 0 0 3 2 7 -5 0
LEAGUE 8
Team Name P W D L F A GD PTS
FRANKLIN FC 3 2 1 0 10 2 8 7
YOUNG GUNS + LLOYD 3 1 1 1 3 6 -3 4
REIGATE PRIORY FC 3 0 3 0 4 4 0 3
TURNERS HILL A 3 0 1 2 2 7 -5 1

KNOCKOUT STAGES
ROTTINGDEAN B 0 3
HIGHPOINT UTD A 0 4
TEL TOWN 1 4
AFC SHOREHAM A 1 3
WHAT'S THE SCORE FC 0
LOCK STOCK & 2 5
SPORTING DEVILS A 0 3
YOUNG GUNS + LLOYD 0 1
TURNERS HILL B 1
FC SPORTA 0
ROTTINGDEAN A 0 2
PILGRIMS I 0 4
AFC SHOREHAM B 0
ST PAULS 1
FRANKLIN FC 2
HIGHPOINT UTD B 0
QUARTER-FINAL
HIGHPOINT UTD A 0 2
TEL TOWN 0 0
LOCK STOCK & 2 2
SPORTING DEVILS A 0
TURNERS HILL B 2 3
PILGRIMS I 2 2
ST PAULS 1
FRANKLIN FC 4
SEMI-FINAL
HIGHPOINT UTD A 1 2
LOCK STOCK & 2 1 4
TURNERS HILL B 0 5
FRANKLIN FC 0 6
FINAL
LOCK STOCK & 2 0
FRANKLIN FC 2